První turistická vycházka členů Klubu seniorů Sehradice směřovala do nedalekého Lačnova za rozkvetlými šafrány, posly jara. Jsou jich zde tisíce. Nad krásou květů se tají dech. Přikládáme proto několik zajímavostí a fotografií, abychom se o tu krásu s Vámi podělili.
Víme že…
… Květy šafránu bělokvětého nejsou vždy bílé, mohou být i fialové nebo světlefialově pruhované.
… Loni se první květy objevily již na začátku března, předloni však kvetl až v dubnu, protože bylo mnoho sněhu.
… Šafrán bělokvětý se vyskytuje v České republice na osmi místech, okolí Lačnova je však nejvýznamnější lokalitou. Šafrány zde kvetou na 18 místech.
… K největším a nejvyhledávanějším lokalitám patří například louka za školou nebo na Sucháčkových pasekách.
… Šafrán se však často vyskytuje také v soukromých zahradách. Především tam, kde lidé mají včely, protože květy kromě sněženek jsou nyní jako hlavní pastva.
… Na jedné zahradě o velikosti asi 60 krát 40 metrů napočítali ochránci přírody zhruba 30 000 květů.
… Nejvýše položenou lokalitou jsou Vařákovy paseky ve výšce 700 metrů nad mořem, které byly za druhé světové války vypáleny. Zůstaly tam čtyři rostliny, které byly 15 let střeženy a chráněny, nyní je tam přes tisíc rostlin.
… Šafránu se nejvíce daří na udržovaných loukách. Pokud lokalitu lidé neudržují, vysoká tráva ho udusí.
… Rostlina kvete asi deset dní.
… Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se do Lačnova dostal z alpské oblasti v době napoleonských válek s krmivem pro koně. Rozmnožuje se snadno semeny, která se sem dostala právě se senem z alpských luk.
(informace převzaty z www.ekolist.cz)